Pomniki
Na terenie gminy Zawidz znajdują się tylko trzy pomniki oraz jeden quasi pomnik. Są one w większości pozostałością po okresie okupacji i PRL-u. Wykaz pomija tablice pamiątkowe (terenie kościołów, czy byłych szkół zbiorczych (Skoczkowo, Osiek – tablica już nie istniejąca) oraz dwa pomniki w formie kapliczek przedstawiającego figury św. Floriana w Stropkowie i Zawidzu.)
Zawidz
-powstanie lata 90-te
Pomniki ku czci Franciszka Łazowskiego prezesa powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Sierpcu, zamordowanego przez milicjantów z miejscowego posterunku 25 maja 1946 roku. Łazowski prowadząc kampanie przed referendalną w 1946 roku został na rozkaz płockiego Urzędu Bezpieczeństwa zamordowany w publicznej egzekucji. Pomnik po wolnych wyborach po 1989 roku został ustanowiony naprzeciwko remizy w której odbyła się wiec referendalny. Inicjatywa postawienia pomnika pochodziła z miejscowych struktur „Solidarności”.
Jeżewo
-powstanie lata 50-te
Pomnik w formie obelisku upamiętniający pomordowanych mieszkańców wsi Jeżewo. Zamordowanych przez rozstrzelanie w 1944 roku przez hitlerowców za niestawienie się do kopania okopów.
Jeżewo
Rzeźby monumentalne przedstawiające Władysława Jagiełłę oraz księcia mazowieckiego Siemowita IV, ówczesnego władcę tych terenów, które ustawiono w 2010 roku jako dar powiatu sierpeckiego dla gminy Zawidz w 600-letnią rocznicę wyprawy grunwaldzkiej. Rzeźby upamiętniają wizytę króla polskiego zmierzającego wraz z wojskiem na wojnę z Zakonem Krzyżackim, który z 5 na 6 lipca 1410 roku zatrzymał się i odbył spotkanie z posłami Zakonu Krzyżackiego ostatecznie odrzucając możliwość zawarcia pokoju.
Zalesie
-postawienie lata 50-te
Pomnik upamiętniający potyczkę komunistycznego zbrodniarza Michała „Rypy” Rypińskiego, który 31 X. 1944 roku w tej miejscowości wraz z siedmioma żołnierzami Armii Ludowej – Gwardii Ludowej i trzema radzieckimi żołnierzami z grupy zwiadowczej mjr Smirnowa stoczył walkę z odziałem Wermachtu i żandarmerii niemieckiej (szacowana liczba oddziału niemieckiego 35 żołnierzy) w wyniku której 3 komunistycznych partyzantów poniosło śmierć.